PZP stret so zverou

Strety s divokou zverou na cestách môžu byť nielen nebezpečné, ale aj nákladné. Ako sa stret s divokou zverou týka vášho povinného zmluvného poistenia (aj najlacnejšie PZP)? Ako by ste mali postupovať v takom prípade? Poďme sa pozrieť na tieto otázky podrobnejšie.

Čo znamená stret so zverou z hľadiska PZP?

Stret s divokou zverou je definovaný ako nehoda, pri ktorej motorové vozidlo narazí do divokej zvery, ktorá sa voľne pohybuje na alebo popri ceste. Takéto strety sa najčastejšie týkajú zvierat ako sú srnky, jelene, diviaky a iné.

Kedy PZP kryje škody z nárazu so zverou?

  1. Bez pričinenia jazdca: PZP väčšinou kryje škody spôsobené nárazom so zverou, ak jazdec nemohol nehode zabrániť a postupoval v súlade s pravidlami cestnej premávky.
  2. Pokiaľ nebola zver na ceste uvedená: V prípade, že ste neboli upozornení značkou na prítomnosť zvery v danom úseku, môžete uplatniť nárok.
  3. Dodržiavanie rýchlostných obmedzení: Ak jazdec dodržiaval rýchlostné obmedzenia a iné predpisy, škoda by mala byť krytá PZP.

Ako postupovať po strete so zverou

  1. Zabezpečte miesto: Zapnite výstražné svetlá a postavte výstražný trojuholník.
  2. Zavolajte políciu: V prípade vážnejšej nehody alebo zranenia zvierat je potrebné informovať políciu.
  3. Dokumentujte nehodu: Fotografie, záznamy o nehode alebo svedkovia môžu byť užitoční pri uplatňovaní nároku.
  4. Kontaktujte poisťovňu: Čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu a informujte ju o nehode.

Strety s divokou zverou sú nepredvídateľné a môžu spôsobiť vážne škody na vozidle. Je dôležité mať aktívne a správne PZP, ktoré vám poskytne krytie v takýchto situáciách. Vždy postupujte bezpečne a dodržiavajte všetky potrebné kroky po nehode, aby ste mohli úspešne uplatniť svoj poistný nárok.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *